„Bocianolodzy” wszystkich krajów łączcie się!

niedziela, 19 Listopad, 2023 - 15:52
Bocianie gniazdo w Łowkowicach

Prószków • Po raz 11 spotkali się miłośnicy ornitologii z całej Polski. Tym razem na miejsce swojej dorocznej konferencji wybrali hotel „Arkas” w Prószkowie.  - Wybór miejsca spotkanie jest nieprzypadkowy, bo na Opolszczyźnie badania bociana prowadzone są od 100 lat – mówi Joachim Siekiera, gospodarz prószkowskiego spotkania i założyciel badającej bociany grupy „Silesiana”.

Bocian biały to jeden z najbardziej znanych ptaków, uznawany wręcz za, drugi zaraz po bieliku, gatunek herbowy Polski. Nie zaskakuje więc, że w Polsce jest wielu badaczy i miłośników tego charyzmatycznego gatunku, którzy utworzyli Grupę Badawczą Bociana Białego (GBBB).

Nie tylko o teraźniejszości

Od kilkunastu lat miłośnicy bociana spotykają się, dyskutują i wymieniają informacjami. W mijający weekend (17-19.11) spotkało się prawie 40 miłośników i miłośniczek tego ptaka. - Pokazujemy nie tylko własne zbierane od kilku dekad dane, ale i udało nam się dotrzeć do starych archiwalnych danych niemieckich, co umożliwia pokazanie dynamiki populacji bociana w naszym regionie – stwierdził Joachim Siekiera. Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obecny szef GBBB, zwrócił uwagę na ważność archiwalnych informacji sprzed lat. - Takie długoterminowe informacje są absolutnie kluczowe i pozwalają nam zobaczyć co dzieje się z bocianem, a sytuacja nie jest jednoznaczna – wyjaśniał.

Hiszpania, a potem Polska

Coraz większe grono ludzi chce poznawać tajniki biologii i ekologii tego gatunku i pewnie dlatego bocian – zwłaszcza w okresie wiosennych przylotów – staje się bohaterem czołówek wielu polskich i europejskich mediach. Choć nasza wiedza o tym gatunku, w porównaniu do innych ptaków jest ogromna, nie oznacza to, że nie ma nowych aspektów do badań. – Praktycznie co tydzień jest publikowana nowa praca dotycząca bociana białego, a różnorodność tematyczna badań jest doprawdy zaskakująca. Mnie osobiście trochę martwi, że prym w badaniach bocianich wiodą badacze z Hiszpanii – uzupełniał prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Praktyczne tematy

Na tegorocznym spotkaniu nie zabrakło tematów ważnych dla badaczy bociana (np. spraw obrączkowania, analizy danych, pewnych niuansów metodycznych).

 

Galeria: 
Autor: 
Roman Chmielewski

Dodaj komentarz