Zamknij

Ostatnie złote lata Krappitz

12:12, 10.10.2017
Skomentuj
reo
Zdjęcie z historią w tle • Dość rzadka, więc tym bardziej ciekawa widokówka, pozwoli nam dziś przenieść się na chwilę do Krapkowic końca lat trzydziestych minionego wieku. Nasze miasto przeżywało wówczas lata swojej pierwszej świetności. Rozwijał się przemysł, przybywało mieszkańców, wzniesiono też wiele budynków użyteczności publicznej. 
 
Jednym z nich był „Arbeitsamt”, czyli urząd pracy, wybudowany na rogu ulic Młyńskiej i Sądowej – wówczas Mühlsstraße i Straße der SA. Widoczny na zdjęciu u góry po lewej budynek, jak to było wówczas powszechnie praktykowane, oprócz pomieszczeń biurowych mieścił także mieszkanie służbowe dla naczelnika.
 
Wojenne „Pośredniaki” 
W czasie II wojny światowej Ministerstwo Pracy Rzeszy rozszerzyło sieć „Arbeitsamtów” na kraje okupowane, gdzie oprócz koordynowania spraw zatrudnienia na miejscu, zajmowały się one rekrutacją robotników do pracy przymusowej na terenie Rzeszy. Z kolei znajdujące się na terenie Rzeszy urzędy pracy, w tym krapkowicki, zajmowały się przydzielaniem przybyłych robotników przymusowych do konkretnych miejsc pracy, zgodnie z wymogami listy przemysłowej, rolniczej, kolejowej, pocztowej, gminnej, rolniczej i rodzinnej.
 
Po wojnie przedszkole
Po wojnie, w 1950 roku, polskie już władze Krapkowic urządziły w byłym „Arbeitsamcie” przy ulicy Młyńskiej przedszkole. Funkcjonowało ono w tym miejscu do roku 2000, kiedy zostało przeniesione do budynku po zlikwidowanym żłobku zakładów mechanicznych przy ul. Moniuszki (obecnie Przedszkole Publiczne nr 2). Budynek przy ul. Młyńskiej trafił zaś w ręce prywatne i odtąd służy celom opieki zdrowotnej...
 
 
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%